Pierwsza wizyta u dietetyka, to artykuł z którego dowiesz się jak przebiega pierwsze spotkanie z dietetykiem i jak się do takiej wizyty przygotować.
Od kilku lat korzystanie z usług dietetycznych staje się co raz bardziej popularne. Wynika to z większej świadomości ludzi, dotyczącej jak powinno wyglądać racjonalne odżywianie. W dzisiejszych czasach większość osób zdaje sobie sprawę, że otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo – naczyniowego, nadciśnienie, nowotwory są wynikiem złych nawyków żywieniowych a podstawą terapii oprócz farmakologii jest przede wszystkim odpowiednio dobrana dieta.
Do gabinetu dietetyka trafiają nie tylko osoby mające problemy zdrowotne ale również takie, które chcą utrzymać szczupłą sylwetkę oraz zadbać o zdrową, racjonalną dietę.
Warto zadać sobie pytanie jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym, czego możemy się po niej spodziewać i czego powinniśmy oczekiwać.
Pierwsza wizyta u dietetyka jest najważniejsza, bowiem to właśnie na niej dowiemy się jak wygląda stan naszego zdrowia, jakie błędy żywieniowe popełniamy i co możemy zmienić w naszym dotychczasowym odżywianiu jeszcze zanim uzyskamy indywidualny plan żywieniowy.
Dlatego bardzo ważne jest aby do takiej wizyty jak najlepiej się przygotować, żeby została ona w pełni wykorzystana zarówno przez Ciebie jak i przez dietetyka.
Wywiad medyczny i żywieniowy
Pierwsza wizyta u dietetyka nie koniecznie przebiega tak samo w każdym gabinecie, ponieważ każdy dietetyk ma swój indywidualny sposób pracy. Najczęściej jednak plan postępowania w pierwszej kolejności uwzględnia zebranie podstawowych informacji na temat przyczyny wizyty w gabinecie. Każdy ma inny cel. Może to być chęć zgubienia zbędnych kilogramów lub potrzeba konsultacji na temat zastosowania diety w konkretnym schorzeniu. Celem dietetyka na pierwszej wizycie jest poznanie oczekiwań pacjenta (chęć zgubienia kilogramów lub potrzeba przytycia, polepszenie profilu lipidowego, zweryfikowanie poprawności dotychczasowej diety, itp.).
W celu uzyskania informacji na temat aktualnego stanu zdrowia i stylu życia, na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i żywieniowy. Spodziewać się należy pytań dotyczących aktualnych i przebytych chorób, wyników badań, poziomu aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, posiadanych alergii lub nietolerancji pokarmowych, zażywanych leków i suplementów.
Osoby chcące się odchudzić muszą nastawić się na pytania dotyczące przyczyn otyłości lub nadwagi. Dietetyk będzie pytać o: uwarunkowania genetyczne (czy w rodzinie występują nadwaga lub otyłość), kiedy zaczęły się problemy z wagą oraz jakie diety były stosowane i z jakiem efektem.
Bardzo ważne jest wzięcie ze sobą aktualnych wyników badań (nie starszych ni pół roku) obejmujących morfologię, mocz, lipidogram (stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, HDL, stężenie triglicerydów) oraz poziom glukozy. W przypadku chorób przewlekłych konieczne będą dodatkowe wyniki badań, np. w przypadku chorób tarczycy (poziom TSH).
Kolejnym bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty w poradni dietetycznej jest wywiad żywieniowy, który pozwala na ocenienie dotychczasowego sposobu odżywiania. Wywiad taki może być przeprowadzony bezpośrednio na wizycie, na której dietetyk będzie pytał o częstość spożywanych posiłków oraz ich wielkość, godziny spożywania, sposób przygotowywania potraw oraz po jakie produkty do ich przyrządzenia sięgamy.
Dużym ułatwieniem dla dietetyka jest przygotowanie dzienniczka żywieniowego z trzech dni poprzedzających wizytę. Taki sposób jest o tyle wygodny, ponieważ pozwala na bieżąco zapisywać co się zjadło w ciągu dnia a dietetykowi pozwoli na wykrycie błędów żywieniowych i ich stopniowe usunięcie. Co powinno znaleźć się w dzienniczku?:
- godziny spożywania posiłków
- sposób przygotowania potraw
- wszystkie wypijane płyny w ciągu dnia (kawa, herbata, woda, soki napoje gazowane)
W dzienniczku warto również zaznaczyć produkty i dania, za którymi się nie przepada.
Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji na temat stanu zdrowia i sposoby żywienia przechodzi się do przedostatniej części wizyty czyli do pomiarów masy ciała, pomiarów antropometrycznych (obwodów ciała) oraz analizy składu ciała. Wymienione czynności służą do wyznaczenia wskaźników stanu odżywienia, czyli:
- wskaźnika masy ciała (BMI), który pozwala stwierdzić nadwagę lub otyłość. Wskaźnik ten nie jest przydatny w przypadku sportowców, kobiet w ciąży i dzieci. U dzieci stosowane są siatki centylowi.
- Wskaźnik WHR, który pozwala określić z jakim typem otyłości mamy do czynienia. Może to być otyłość udowo- pośladkowa (gynoidalna) lub brzuszna (androidalna), która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
Jak już wspomniałam wcześniej wskaźnik BMI nie jest przydatny w przypadku sportowców. Dlatego warto, żeby w gabinecie dietetyka znalazł się analizator składu ciała. Pozwoli on na pomiar beztłuszczowej masy ciała, zawartości mięśni, wody, tłuszczu, tłuszczu wisceralnego, podstawowej przemiany materii oraz wieku metabolicznego. Analiza wymienionych parametrów jest ważna dla określenia stanu nawodnienia oraz poziomu otłuszczenia organizmu w celu przygotowania indywidualnego planu odżywiania.
Ważne jest aby na wizyty u dietetyka nie ubierać zbyt dużej ilości ubrać. Pomiary masy ciała oraz analiza składu metodą bioimpedancji (BIA) powinny być wykonywane przy możliwie jak najmniejszej ilości odzieży wierzchniej. W przypadku kobiet warto zadbać o brak rajstop na wizytach, ponieważ analiza BIA odbywa się na gołych stopach.
Po zebraniu wszystkich informacji dietetyk powinien omówić z pacjentem wszystkie elementy wizyty, wskazać dotychczasowe błędy oraz zaproponować odpowiedni indywidualny plan żywieniowy, który otrzymuję się najczęściej po kilu dniach od pierwszej wizyty. Plan powinien zawierać dozwolone i przeciwwskazane produkty, jadłospis oraz zalecenia dietetyczne.
Wykonanie zasugerowanej diety i uzyskane efekty sprawdza się na kolejnych wizytach kontrolnych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się o dalszych szczegółach, zapraszam do strony z ofertą: OFERTA.
Autor: mgr dietetyki Barbara Malina-Kozak