Z artykułu dowiesz się czym charakteryzuje się dobry dietetyk i o co chodzi z tą zmianą oraz czy warto jechać na wizytę do innego miasta.
Co raz więcej osób decyduje się w ostatnim czasie na współpracę i pomoc ze strony dietetyka.
To dobry trend, ponieważ żadna dieta ściągnięta z Internetu lub pożyczona od koleżanki / kolegi nie zastąpi tej, przygotowanej i wyjaśnionej przez specjalistę. Dlaczego?
Dlatego, że dietetyk na podstawie dokładnego wywiadu żywieniowego i lekarskiego, w tym odczycie wyników badań laboratoryjnych oraz pomiarów wagi i składu ciała, przygotuje jadłospis idealnie dopasowany do naszych potrzeb, preferencji smakowych i sytuacji zdrowotnej.
Weźmie pod uwagę specyfikę trybu pracy, wysiłku fizycznego i życia jaki prowadzimy.
Dobry dietetyk, umie spojrzeć na swoją pracę w sposób holistyczny, czyli taki, który obejmuje nie tylko kwestie medyczne, środowiskowe czy makroskładników żywieniowych swoich podopiecznych, lecz także kwestie psychologiczne, ponieważ rozpoczęcie pracy z dietetykiem, to rozpoczęcie zmiany.
Rozpoczęcie pracy z dietetykiem, to rozpoczęcie procesu zmiany.
Dobry dietetyk nie tylko zadba o to, co znajdzie się na Waszym talerzu, ale również będzie Was wspierać na każdym etapie zmiany nawyków żywieniowych. Pokaże Wam, jak ta droga zmiany powinna wyglądać, czego można się spodziewać w kontekście realnych efektów pracy i jak je osiągnąć.
Powinien dodawać otuchy, okazywać empatię i zrozumienie w trudnych momentach udzielając właściwych informacji zwrotnych. Zmiana nawyków żywieniowych, to często trudna droga, którą ciężko jest pokonać w pojedynkę, o czym piszę dalej w tekście.
Szukając dietetyka powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykształcenie i staż pracy, ponieważ doświadczenie w pracy przekłada się na efekty.
Warto zwrócić uwagę, jakie kompetencje taka osoba posiada. Na przykład czy pracuje z osobami cierpiącymi na takie schorzenia jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto czy inne.
Czy może specjalizuje się w dietach sportowych lub jeszcze innych obszarach, które akurat Wam są potrzebne.
Warto również, zadać sobie pytanie, czy dietetyk musi być z tego samego miasta?
Czy dietetyk musi być z tego samego miasta?
Na Śląsku, gdzie wygoda przemieszczania się między miastami jest wyjątkowa w skali Polski, odpowiedź jest taka, że warto skorzystać z pomocy dietetyka, nawet jeżeli jest on z innego miasta.
Wydaje się, że duża cześć osób tak nie robi. Wynika to z faktu, że szybciej można dotrzeć na wizytę w swoim mieście niż jechać na czasochłonną wizytę w oddalone miejsce.
Jednak opłaca się poświęcić swój cenny czas, aby do dobrego dietetyka dojechać nawet poza swoje miasto lub odległą dzielnicę na przykład Krakowa, Warszawy czy Łodzi, właśnie dlatego, że we wspólnej pracy, na sukces, ma wpływ tak wiele czynników ze strony dietetyka.
Zatem czym charakteryzuje się dobry dietetyk?
W sumie odpowiedź jest prosta, ale kryje w sobie głębszy problem.
Dobry dietetyk to skuteczny dietetyk. Skuteczny, czyli taki, który pomaga osiągać cele swoich pacjentów.
Pomoc w osiąganiu celów swoich pacjentów, dietetyk opiera o 5 filarów.
- Robi to dysponując wiedzą dotyczącą funkcjonowania składników pokarmowych na ludzki organizm.
- Opiera się o sprawdzone i poparte dowodami, najnowsze badania naukowe. Nie eksperymentuje z modnymi dietami.
- Jest empatyczny i potrafi zrozumieć kontekst problemu swojego pacjenta.
- Umie słuchać.
- Potrafi wspierać swoich pacjentów na drodze do zmiany.
I wydaje się, że ten ostatni czynnik, wsparcie w zmianie, to właśnie „ten głębszy problem”.
Bo, droga do zmiany nawyków w żywieniu i w ogóle, zmiana nawyków jest trudna.
Zmiana nawyków jest trudna. Warto mieć tego świadomość, żeby się nie poddawać na krok przed linią mety.
Dlaczego zmiana nawyków jest trudna?
Ponieważ wymaga zaangażowania silnej woli.
Silna wola, to zasób, który można powiększać, ale tak jak na przykład mięśnie, silna wola zużywa się w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca w zależności od wyzwań z jakimi się mierzymy. Silną wolę zużywamy w korkach, w kolejkach, w relacjach społecznych, w domu, z dziećmi i nie zawsze wystarcza jej, do pracy nad swoimi celami.
Silna wola jest powiązana z motywacją. Im silniejsza motywacja, do zmiany tym łatwiej radzimy sobie, na przykład ze zmuszeniem się do treningu, pomimo tego, że silna wola jest już wyczerpana.
Silna motywacja może mieć dwa źródła. Źródło z zewnątrz i z wewnątrz.
Źródło z zewnątrz jest wtedy, kiedy coś z zewnątrz stymuluje naszą motywację. Na przykład: zrobię 5 km więcej na treningu, po to, żeby nagrodzić się: filmem, porcją pizzy, ulubionego batona, lub zakupami.
Psychologia dowodzi, że motywacja zewnętrzna bywa silnie stymulująca, ale na krótki okres czasu.
Źródło z wewnątrz jest wtedy, kiedy „coś” z wewnątrz stymuluje naszą motywację. Na przykład: zrobię 5 km więcej na treningu, po to, żeby spalić zbędne kilogramy, być zdrowszym i więcej bawić się ze swoimi dziećmi na wolnym powietrzu.
Psychologia dowodzi, że motywacja z wewnątrz jest silnie stymulująca i działa w długim okresie czasu, bo, „to coś”, czyli jej źródło jest zakorzenione w naszych wartościach.
Wartością w podanym przykładzie, jest czas spędzany z najbliższą rodziną. Wartości są powiązane z emocjami, a te dają potężną dawkę do walki ze „słabą silną wolą”.
Poszukując przybliżonych źródeł motywacji wewnętrznej możemy zastosować metodę pogłębionych pytań:
- Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz osiągnąć swój cel w pracy z dietetykiem.
- Kiedy pojawi się odpowiedź, zadaj sobie kolejne pytanie, dlaczego taka odpowiedź.
- Jeżeli będziesz potrafił / a udzielić kolejnej odpowiedzi, to zadaj sobie następne pytanie, dlaczego właśnie taka odpowiedź.
- Szukaj aż do chwili, kiedy nie będzie dało udzielić się kolejnej odpowiedzi. Jest duża szansa, że dotkniesz wtedy wartości o które opiera się Twoja motywacja.
Dobry dietetyk, to taki, który jest świadomy, że droga do zmiany swoich pacjentów jest trudna, wymaga silnej motywacji pochodzącej z wewnątrz i wspiera ich w utrzymaniu takiej motywacji, jak i pomocy w przejściu z motywacji zewnętrznej do odkrycia pokładów motywacji wewnętrznej.
I do takiego dietetyka warto wyruszyć poza swoje miasto.
Szczególnie w kontekście aglomeracji śląskiej, przemieszczanie się na przykład poza Gliwice czy Katowice, jest warte wzięcia pod uwagę.
A w kontekście całej Polski, warto rozeznać zasoby internetu i poświęcić nieco więcej czasu, tak na poszukaniu dietetyka, który być może niekoniecznie pojawia się w 5 pierwszych miejscach wyszukiwarki internetowej, jak później, na nieco dłuższej drodze do jego gabinetu.
Jeżeli chcecie bardziej zgłębić fascynujące zagadnienie nawyków, to zachęcam do zobaczenia krótkiego filmu o mechanizmie nawyku i przeczytania świetnej pozycji pisanej przystępnym językiem, czyli książki o nawykach.
Książka Charles Duhigg, „Siła Nawyku”.