Czy warto iść do dietetyka? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
W artykule znajdziesz:
-
Jak pomoże Ci dietetyk czyli fachowy specjalista od żywienia.
-
Jak przebiega przykładowa kuracja odchudzająca.
Zawód dietetyka zyskał popularność stosunkowo niedawno. Pomimo tego nadal trafia do mnie mnóstwo osób po przebytych dietach cud. Każda osoba, która ma za sobą nieudaną próbę odchudzania musi zadać sobie pytanie czy problem tkwił w nieprawidłowym doborze diety. Wiele osób, które chcą schudnąć, najczęściej sięga po najprostsze i szybkie rozwiązania dostępne w kolorowych magazynach czy też książkach, od których uginają się półki w księgarniach.
Ile razy czytaliśmy na temat jakiegoś celebryty, który osiągnął swoją idealnie szczupłą i wysportowaną sylwetkę dzięki „diecie cud”, która niekoniecznie ma zwolenników wśród żywieniowców. Jednak pomimo tego decydujemy się na jej zastosowanie. Podejmując próbę odchudzania za wszelką cenę zwiększamy ryzyko niedoborów składników odżywczych w organizmie, co może powodować zmęczenie, obniżenie koncentracji, łamliwość paznokci, wypadanie włosów oraz zwiększoną podatność na infekcje.
Należy zrozumieć, że każda osoba jest inna, ma inne potrzeby i problemy. Dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy specjalisty od żywienia. Dietetyk ułoży plan żywieniowy dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, co pozwoli w bezpieczny i sprawny sposób pozbyć się zbędnych kilogramów i co najważniejsze uniknąć tak często występującego efektu jo-jo.
Układając plan żywieniowy uwzględnia się w jadłospisie wszystkie potrzebne składniki odżywcze (białka, tłuszcze, węglowodany), dba o prawidłowy dobór witamin i minerałów, dzięki czemu unikniemy ryzyka wystąpienia niedoborów w diecie, a samo odchudzanie będzie przebiegać w dobrym samopoczuciu i kondycji fizycznej.
Dietetyk układając jadłospis dba o odpowiedni dobór produktów, biorąc pod uwagę sezonować, dostępność oraz możliwości finansowe pacjenta. Dzięki temu nie wydasz wszystkich oszczędności na wymyślne i trudno dostępne, niesezonowe produkty.
Rolą dietetyka jest również odpowiednie wsparcie dla osoby odchudzającej się. Najczęściej stosując diety na własną rękę motywacji starcza nam na góra 2-3 tygodnie. Po upływie tego czasu pojawia się zniechęcenie, zaczynamy podjadać, czego konsekwencją jest rezygnacja ze stosowanej diety. Dzięki regularnym kontrolom w gabinecie dietetycznym, specjalista nie tylko zadba o optymalny i racjonalny spadek wagi, ale również będzie wsparciem w trudnych momentach, których na diecie jest mnóstwo.
W moim gabinecie dietetycznym kuracja odchudzająca przebiega w trzech fazach. Pierwsza faza to dokładny wywiad żywieniowy i medyczny, pomiary wagi i analiza składu ciała, na podstawie, których przygotowuję indywidualny plan żywieniowy dostosowany do potrzeb pacjenta.
Drugim krokiem są regularne cotygodniowe lub dwutygodniowe wizyty kontrolne, na których dokonuję pomiarów wagi, modyfikacji jadłospisu oraz służę wsparciem i dobrym słowem.
Ostatnim krokiem jest stabilizacja, polegająca na stopniowym wychodzeniu z diety, dzięki czemu unikniemy tak często występującego, niechcianego i niebezpiecznego w skutkach efektu jo-jo.
Po przeczytaniu powyższego tekstu zastanawiasz się czy tylko osoby odchudzające się powinny skorzystać z fachowej pomocy dietetyka? Nie tylko. Pomagam nie tylko osobą borykającym się z nadwagą czy otyłością, ale również osobom chcącym przytyć, zmienić nawyki żywieniowe oraz osobom mającym poważne problemy zdrowotne.
Wierzę, że odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta potrafi czynić cuda i zmieniać życie.
Autor: mgr dietetyki Barbara Malina-Kozak